ویکی پیانو
بدون نظر مشاهده

افسانه ۱۹۰۰

از زیبا ترین و خوش ساخت ترین فیلم ها در زمینه موسیقی فیلمی است با نام افسانه ۱۹۰۰ “The Legend of 1900”. این فیلم ساخته کارگردان معروف ایتالیایی بنام Guiseppe Tornatore و بر اساس داستانی از Alessandro Baricco تهیه شده است، نقش اول فیلم نیز توسط Tim Roth هنرپیشه انگلیسی بازی می شود.

فیلم افسانه ۱۹۰۰ داستان زندگی مردی است که هیچگاه پا روی خشکی نگذاشته و همواره در یک کشتی تا هنگام مرگ زندگی می کند و پیانو می نوازد.

در ژانویه سال ۱۹۰۰ میلادی پس از جشن شادی سال نو یکی از کارگران کشتی هنگام تمیز کردن سالن میهمانی نوزادی را پیدا میکند و چون نمیتواند پدر و مادر این کودک را پیدا کند تصمیم میگیرد که او را شخصآ در کشتی بزرگ کند و نام او را Lemon 1900 می گذارد.

کودک در کشتی بزرگ میشود و یک شب وقتی همه خواب بودند در کشتی صدای زیبای نواخته شدن پیانو می آید و … همه متوجه میشوند که Lemon کوچک استعداد زیادی در نواختن پیانو دارد. Lemon در کشتی بزرگ شده و بعدها به عضویت گروه موزیک کشتی در می آید و نوازندگی پیانو او همواره با شادی و استقبال میهمانان کشتی همراه بود.

از آنجایی که Lemon درس موسیقی از هیچکس نگرفته بوده موسیقی سبک مخصوص به خود البته نزدیک به Jazz داشت. بعلت ترس بی موردی که Lemon از خشکی داشت یا احساس تعلقی که به کشتی و دریا می کرد هیچ گاه حاضر نمی شود حتی یکبار تا پای پله های کشتی آمده به خشکی قدم بگذارد.افسانه ۱۹۰۰

Lemon دارای شخصیتی کاملا” رمانتیک و انسانی است و اصلا” علاقه ای ندارد که حتی موسیقی او به خشکی برسد. یکبار هنگامی که از یکی از موسسات ضبط صدا برای ضبط کارهای او به کشتی می آیند اتفاق جالبی رخ می دهد.

مسئولین ضبط موسیقی پس از شنیدن یکی از قطعات کاملا” رمانیتک و روان لمون، بهت زده شده و اقرار میکنند که موسیقی این شخص در هیچ جای جهان پیدا نمیشود و میتوانددر دنیا غوغا به پا کند.

از طرف دیگر در حین نواختن همین قطعه موسیقی از کنار پنجره دختری با چهره کاملا” روستایی عبور میکند و لمون برای اولین بار در زندگی به دام عشقی هرچند کوتاه می افتد.

لمون شخصیتی بسیار خجالتی دارد و اصلا” جرات ابراز علاقه به دختر را نمیکند. اما تصمیم میگیرد که صفحه ای که کمپانی ضبط موسیقی از کار او تهیه کرده بود را به دختر هدیه بدهد.

از دیگر اتفاق های جالب فیلم دوئل نواختن پیانو لمون با نوازنده ای است که خود را Jelly Roll Morton که با غرور، خودش رو کاشف موسیقی Jazz میداند. همه میهمانان کشتی در سالن جمع هستند که ناگهان جلی وارد سالن میشود و نفس همه تو در سینه حبس میشود.

جلی به طرف پیانو می رود و به لمون که پشت پیانو نشسته است با لحن کنایه آمیز می گوید : “فکر میکنم تو جای من نشستی!”

لمون در ابتدا سعی می کند به دست بده اما Jelly تمایلی به اینکار ندارد … از پشت پیانو کنار میرود تا Jelly شروع به نواختن کند.

برای شروع جلی اقدام به نواختن یک قطعه زیبای Jazz میکند و تمام حاضرین را تحت تاثیر این موسیقی میگذارد. لمون که میبیند مردم از این قطعه موسیقی لذت برده ایند، بخاطر شخصیت آرام و علاقه شخصی که به موسیقی دارد تصمیم می گیرد در دوئل خود را سبکتر از جلی نشان دهد.لذا یک قطعه ساده اجرا می کند تا شاید بتواند از زیر بار این دوئل بیرون بیاید.

اما جلی سرسختانه علاقه به ادامه مبارزه دارد، در دور بعد مسابقه جلی یک قطعه سخت تر اجرا می کند. اینبار نوازنده ترمپت که دوست لمون بود با او صحبت می کند و او را وادار میکند که جواب این قطعه را با یک قطعه سنگین بدهد.

لمون به پشت پیانو میرود و عینا” قطعه ای را که جلی زده بود با تنظیم بهتر و زیبا تر اجرا می کند که این باعث تعجب و خوشحالی حاضرین میشود.

در انتها جلی با خشم پیچیده ترین قطعه ای را که میتواند اجرا کند – یک رگتایم بسیار زیبا با تم شرقی – را اجرا می کند ولی باز اینبار نیز لمون Lemon با Improvise کردن، قطعه جلی را با سرعت بالا اجرا می کند …

قسمت بسیار احساسی فیلم افسانه ۱۹۰۰ مربوط میشود به آخر آن هنگامی که قرار است کشتی را بخاطر غیر قابل استفاده بودن منفجر کنند. بله لمون حاضر نیست از کشتی بیرون بیاد و دیالوگی که در پایان فیلم بین لمون و دوست نوازنده ترومپت او در خرابه های کشتی رخ میدهد، بشدن احساست انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

نکته دیگر اینکه آهنگ پایانی افسانه ۱۹۰۰ توسط غول بزرگ موسیقی راک راجر واترز (Roger Waters) ساخته شده است.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با علامت *مشخص شده اند *

سه × پنج =

RELATED ARTICLES
تماس با ما
تلفن:32523891 -026
ایمیل :info@wikipiano.ir
وب سایت:www.wikipiano.ir
خبرنامه

Back to Top