ویکی پیانو
بدون نظر مشاهده

زندگی دوگانه ورونیکا La double vie de Véronique

زندگی دوگانه ورونیکا

کارگردان:     کریستوف کیشلوفسکی
نویسنده :    کریستوف کیشلوفسکی
بازیگران :    ایرنه ژاکوب-گیوم دو تونکدک
موسیقی :    زبیگنف پرایزنر
فیلم‌برداری  :   اسواوومیر ایجاک

تاریخ‌های انتشار:  ۱۵ مه۱۹۹۱

زندگی دوگانهٔ ورونیک (به فرانسوی: La double vie de Véronique) فیلمی است فرانسوی به کارگردانی کریستوف کیشلوفسکی ساخته شده در سال ۱۹۹۱.
موسیقی مشهور متن فیلم ساختهٔ آهنگساز لهستانی، زبیگنف پرایزنر است.

زندگی دوگانه ورونیک هم از حیث فنی و بصری و هم از حیث هنر شخصیت‌پردازی و پیشبرد داستان و درام از دستاوردهای مهم سینما در دهه ۱۹۹۰ (میلادی) است. اما اوج هنر کارگردانی کیشلوفسکی در بازی‌گیری از بازیگرانش است که این مزیت در زندگی دوگانه ورونیک هم مثل سه‌رنگ بسیار به چشم می‌آید؛ بازی ایرنه ژاکوب در دو فیلم کیشلوفسکی یعنی همین فیلم و قرمز فوق‌العاده و از بهترین بازی‌های دو دهه اخیر است و در فیلم دیگری چنین بازی درخشانی نکرده است.
موفقیت فیلم زندگی دوگانه ورونیکا باعث شد کیشلوفسکی، سه‌گانه مشهور خود:آبی، سفید، قرمز را بسازد.

double-vie-puppet

Jair

DoubleVeronique1_1050x700-1050x700
خلاصه داستان:
ورونیکا  به کراکوف می‌آید و در مدرسه موسیقی به تحصیل آواز می‌پردازد، اما پس از مدتی بیمار می‌شود و طی نخستین اجرای عمومی‌اش روی صحنه می‌میرد. در همین زمان در پاریس، ورونیک (ژاکوب) آرزوهایش را برای بدل شدن به یک خواننده حرفه‌ای کنار می‌گذارد تا معلم مدرسه شود و در این بین با عروسک‌گردانی ملاقات می‌کند. ورونیک در ضمن گوئی با نوعی تله‌پاتی وجود همزاد درگذشته‌اش را حس می‌کند.
زندگی دوگانه ورونیکا به نوعی بخش‌هایی از سه‌رنگ فیلم بعدی کیشلوفسکی را در خود دارد. در این فیلم نیز مانند سه رنگ شخصیت محوری آن یک زن است. هرچند ارتباط فیلم با موسیقی مخاطب را به یاد آبی می‌اندازد و حضور درخشان ایرنه ژاکوب برای مخاطب قرمز را تداعی می‌کند.
ایرنه ژاکوب جوان در زندگی دوگانه ورونیکا هنرنمایی می‌کند. شخصیت یک زن غمگین را به نحوی درخشان اجرا می‌کند. بیشتر فیلم‌های کیشلوفسکی دارای نماهای آرام و ثابت است و نمایش دغدغه و نامیدی در چهره بازیگرانش با استفاده از نمای نزدیک است. همین مورد بازی بازیگران را سخت می‌کند ولی ایرنه‌ژاکوب جوان، به خوبی از عهده آن بر می‌آید. موسیقی در فیلم‌های کیشلوفسکی کارکرد متفاوتی دارد. موسیقی در فیلم‌های او بخشی از فیلم است. معمولاً شخصیت‌های فیلم‌های او درگیر موسیقی در فیلم هستند. موسیقی آثار کیشلوفسکی بسیار زیبا و تأثیر گذارند. به طوری که موسیقی آثار او را به تنهایی و بدون فیلم نیز می‌توان بارها شنید. موسیقی ورونیکا نیز همین‌گونه است و این مورد مدیون زبیگنف پرایزنر است.
طبق معمول سبک کیشلوفسکی، زندگی دوگانه ورونیک فیلمی است دربارهٔ زندگی‌هائی که به گونه‌ای پر رمز و راز و تقدیری به هم پیوند خورده‌اند. ژاکوب در هر دو نقش عالی است اما ورونیکای لهستانی، به‌ویژه در صحنه‌های پیش از مرگ، روح را تسخیر می‌کند. فیلم آشکارا بر محور جذبه معمائی و خاموش او بنا شده است که می‌تواند این دو شخصیت را در عین شباهت کامل ظاهری، به نحوی ظریف متفاوت بنمایاند.
جوایز:  برنده نخل طلای بهترین بازیگرنقش اول زن

سخنی در مورد پرایزنر:

پرایزنر تحصیلاتش را درزمینه فلسفه و تاریخ در دانشگاه کراکف لهستان به پایان رساند و هیچگاه بصورت رسمی تحت آموزش موسیقی قرار نگرفت وی بصورت خود آموز آهنگسازی را از طریق گوش دادن به موسیقی و تنظیم قطعات از روی آثار ضبط شده فراگرفت.

سبک و شیوه آهنگسازی وی را میتوان نئو رومانتیسیسم دانست؛ پاگانینی و سیبلیوس از جمله کسانی بودند که بر وی تاثیر بسیاری داشتند. بیشترین شهرت وی برای ساخت موسیقی متن فیلم سه گانه های کیشلوفسکی بود؛ یک سه گانه که بر اساس رنگ های پرچم فرانسه و با استفاده از شعار انقلاب فرانسه آزادی ، برابری، برادری بود و در ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۴ به نام های آبی، سفید، قرمز به تصویر در آمد.بزرگترین قدم هنری واثر وی ساخت آلبوم مرثیه ای برای یک دوست (Requiem For My Friend) درسال ۱۹۹۸ شکل گرفت که برخلاف آثار پرایزنردر زمینه موسیقی فیلم نبود بلکه پس از مرگ کیشلوفسکی این کارگردان مشهور و بزرگ این کاربه عنوان یک یادبود گرانبها از وی یاد میشود.

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با علامت *مشخص شده اند *

هجده + 8 =

RELATED ARTICLES
تماس با ما
تلفن:32523891 -026
ایمیل :info@wikipiano.ir
وب سایت:www.wikipiano.ir
خبرنامه

Back to Top