ویکی پیانو
بدون نظر مشاهده

پیانیست THE PIANIST

پیانیست

فیلم بر اساس زندگی ولادیسلاو اشپیلمان نوازنده پیانو، آهنگساز، و پدیدآور اهل لهستان است

 مطلبی در مورد فیلم

The Pianist

کارگردان: رومن پولانسكی

بازیگران: آدرین برودی، توماس کرشمان، فرنک فینالی، مورین لیپمن، امیلیا فاکس

ژانر: درام / تاریخی / سیاسی

محصول: امربکا

سال ساخت: ۲۰۰۲

 درباره فیلم:

فیلم پیانیست بر مبنای داستان واقعی زندگی نوازنده پیانوی یهودی، ولادیسلاو اشپیلمن در دوران جنگ جهانی دوم در لهستان و اشغال این کشور توسط آلمان به قلم خودش ساخته شده ‌است. وی در آن دوران آثار موسیقی شوپن را در ایستگاه رادیویی ورشو می‌نواخت.

رومن پولانسکی کارگردان این فیلم، از آن به عنوان مهم ‌ترین فیلم خود یاد کرده‌است. وی در کودکی بمباران‌ های ورشو توسط نازی ها را تجربه کرده ودر طول فیلم چندین بار می‌شنویم که اشپیلمن به دیگران اطمینان می‌دهد که همه چیز به حالت اول باز می‌گردد، این ایمان و عقیده او بر پایه اطلاعات و یا خوش بینی او نیست، بلکه این اعتقاد از عشق او به موسیقی سرچشمه می‌گیرد و در تمام صحنه‌های فیلم مشهود است.

مطلبی در مورد آهنگساز پیانیست :وویچخ کیلار

.کیلار در ۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۳۲ در لویو در لهستان ــ که اکنون در اوکراین است ــ از پدر و مادری پزشک و بازیگر به دنیا آمد

او در ژشوف، کراکوف و کاتوویتسه در رشتهٔ نوازندگی پیانو و تئوری موسیقی تحصیل کرد و در ۱۹۵۵ از آکادمی موسیقی ایالتی در کاتوویتسه دانش‌آموخته شد. او در نهایت این شهر صنعتی و سرشار معادن زغال سنگ را برای زندگی انتخاب کرد. کیلار در دهه ۱۹۵۰ یک سبک نئوکلاسیک را در نوشتن آهنگ پی گرفت. او پس از تحصیل در پاریس در دهه ۱۹۶۰ یکی از سه آهنگساز پیشرو لهستان شد. دو نفر دیگر هم غول‌های موسیقی بودند: کریشتوف پندرکی و هنریک میکولای گورکی بودند. بسیاری از کارهای کیلار برای ارکستر سمفونی نوشته شدند – اغلب با یک صدای تک یا گروه کر – و از سمفونی و کنسرتو تا قطعات کرال مذهبی مانند اکسدوس در ۱۹۸۱، آنجلوس در ۱۹۸۴ و باشکوه در ۲۰۰۶ در نوسان بودند.اما آنچه باعث شد این آهنگساز پیشرو و پرکار در سطح جهانی مورد توجه قرار بگیرد و کارگردانان مشهور را به سمت خود بکشاند، موسیقی فیلم، بخصوص موسیقی فیلم ترسناک دراکولای برام استوکر ساخته کارگردان کبیر سینمای جهان فرانسیس فورد کوپولا، ۱۹۹۲ بود. کیلار یک‌بار گفت معیار او برای ساخت موسیقی یک فیلم به ترتیب نام کارگردان، دستمزد و فیلمنامه بود.آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا در سال ۲۰۰۳ برای فیلم پیانیست به کارگردانی رومن پولانسکی به کیلار جایزه داد. او موسیقی فیلم‌های دوشیژه و مرگ و دروازه نهم پولانسکی را هم ساخت. کیلار سابقه همکاری با سه فیلمساز مطرح لهستان، آندری وایدا، کریشتوف کیشلوفسکی و کریستوف زانوسی را داشت و موسیقی فیلمپرتره‌ای از یک بانو ساخته جین کمپیون را هم ساخت.

 

http://assets.sheetmusicplus.com/items/19455620/cover_images/cover-large_file.png

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های ضروری با علامت *مشخص شده اند *

یک × سه =

RELATED ARTICLES
تماس با ما
تلفن:32523891 -026
ایمیل :info@wikipiano.ir
وب سایت:www.wikipiano.ir
خبرنامه

Back to Top